06 Eylül 1986 Cumartesi, Saat 09.17

Neve Şalom'a Hain Terör Saldırısı!

6 Eylül 1986 Cumartesi günü saat 09.17’de yabancı uyruklu teröristler Neve Şalom Sinagogu’nda Şabat dualarını etmekte olan dindaşlarımıza bomba ve makineli tüfeklerle saldırdılar. Yirmiiki kişinin hayatını kaybettiği bu insanlık dışı olayda teröristler de ellerinde patlayan bombalarla parçalanarak öldüler.

Jak SAMRANO, Gabi ŞAUL,Yusuf LEVİ, Eliya DANA ve Moiz BİTİREN mucize eseri hayatta kalabildiler. Saldırıda hayatını kaybedenler, 10 eylül 1986 Çarşamba günü Neve Şalom’da düzenlenen cenaze töreninin ardından Ulus Aşkenaz Mezarlığı’nda ayrılan özel bir bölümde toprağa verildiler.

Sinagog kısa sürede onarılarak 20 Mayıs 1987 Çarşamba günü devlet büyüklerinin de katıldığı kalabalık bir törenle tekrar ibadete açıldı. Ehal‘in sol üst köşesindeki mermerde bulunan kurşun ve bomba izleri onarılmayarak o acı günün unutulmaması için aynen bırakıldı.

SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDENLER

 

David BEHAR (Haham)

Aşer ERGÜN (Hazan)

Daniel Daryo BARUH (Gabay)

Eliyezer HARA (Gabay)

Yuda Leon ATALAY (Şamaş)

Dr. Moiz ŞAUL

Leon Levi MUSAOĞLU

Mirza Ağajan BABAZADEH

Rafael Rafi NASSIMIHA

Binyamin ERESKANAZİ

Avraam ESKENAZİ

Jozef ALHALEL

İsak BAROKAS

Bensiyon LEVİ

Salamon ANGEL

Şalom ÇİTTONE

İbrahim ERGÜN

İsak GERŞON

Robert İ. ÖZFİS

Moiz LEVİ

Yako MATALON

Sefanya ŞENKAL

15 Kasım 2003 Cumartesi, Saat 09.14

Neve Şalom'a 2. Hain Terör Saldırısı!

15 Kasım 2003 günlerden Cumartesi ve yine hain saldırı için dua saatleri seçiliyor. İstanbul'da teröristler bu sefer bomba yüklü kamyonlarla intihar saldırılarını gerçekleştiriyorlar.

İlk saldırı 9.14'te Neve Şalom Sinagoguna yapıldı.

1986 katliamından sonra alınmış olan güvenlik tedbirleri sayesinde sinagogların içi çok fazla hasar görmedi. Ama çevre binalara çok büyük hasar verdi, bu sırada etrafta bulunan cemaat mensuplarından ve esnaftan 18 kişi hayatlarını kaybetti ve çok sayıda yaralanan oldu.

Patlamanın olduğu yerde üç metre çapında, iki metre derinliğinde bir çukur oluştu...

15 Kasım 2003 Cumartesi, Saat 09.16

Şişli Sinagogu'na Hain Terör Saldırısı!

Hedefte aynı gün bir başka kamyon, 2 dakika sonra Osmabey'de bulunan "Beth İsrael (Şişli) Sinagogu" önünde patlatıldı. Burada da çevredeki binalar çok büyük hasar görür ve 5 kişi hayatını kaybeder.

Böylece her iki saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 23 kişiye, yaralıların sayısı ise 600 kişinin üzerinde olmuştur. Patlamada hayatını kaybeden dindaşlarımız 18 Kasım 2003 tarihinde yapılan cenaze töreninden sonra Aşkenaz Mezarlığı'ndaki anıt mezara defnedildiler.

SALDIRILARDA  HAYATINI KAYBEDENLER

 

Ahmet ÖZDOĞAN

Anette RUBİNSTEİN TALU

Anna RUBİNSTEİN

Avram VAROL

Berta ÖZDOĞAN

Bülent BOSTANOĞLU

(Polis)

Emin T. YAKUPOĞLU

(Gözlemci)

Fasıl SÜSLÜ

Hakan YÜKSEL

İsrael Yoel ÜLÇER

Kaya KAYA

Mehmet ERUŞ

Mehmet ATEŞ

(Gözlemci)

Mesut GÜROL

Murat ŞAHİN

Mustafa YENİER

(Gözlemci)

Naşit GÜREL

(Gözlemci)

Nurettin AYDIN

Oğuz KIZILIRMAK

Ömer YAZAR

Saadet GÜNEŞ

Serkan BALCI

(Gözlemci)

Yona ROMANO

Terör Saldırıları

Bağışlarınız için

Bağışlarınızla Daha Güçlüyüz

Tasarım: Robert Zilberman

© 2022 Tüm hakları Neve Şalom Sefarad Sinagogları Vakfına aittir.

Kişisel verilerin işlenme ve aktarım amaçları ile kişisel veri toplama yöntem ve hukuki sebepleri hakkında bilgi edinmek üzere ulaşabilirsiniz.

KVKK

BU SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDENLER

 

David BEHAR (Haham)Aşer ERGÜN (Hazan)Daniel Daryo BARUH (Gabay)Eliyezer HARA (Gabay)Yuda Leon ATALAY (Şamaş)Dr. Moiz ŞAULLeon Levi MUSAOĞLUMirza Ağajan BABAZADEHRafael Rafi NASSIMIHABinyamin ERESKANAZİAvraam ESKENAZİJozef ALHALELİsak BAROKASBensiyon LEVİSalamon ANGELŞalom ÇİTTONEİbrahim ERGÜNİsak GERŞONRobert İ. ÖZFİSMoiz LEVİYako MATALONSefanya ŞENKAL

SALDIRILARDA HAYATINI KAYBEDENLER

Ahmet ÖZDOĞANAnette RUBİNSTEİN TALUAnna RUBİNSTEİNAvram VAROLBerta ÖZDOĞANBülent BOSTANOĞLU (Polis)Emin T. YAKUPOĞLU (Gözlemci)Fasıl SÜSLÜHakan YÜKSELİsrael Yoel ÜLÇERKaya KAYAMehmet ERUŞMehmet ATEŞ (Gözlemci)Mesut GÜROLMurat ŞAHİNMustafa YENİER (Gözlemci)Naşit GÜREL (Gözlemci)Nurettin AYDINOğuz KIZILIRMAKÖmer YAZARSaadet GÜNEŞSerkan BALCI (Gözlemci)Yona ROMANO